חיזוק שרירי רצפת האגן

חיזוק שרירי רצפת האגן

חיזוק שרירי רצפת האגן נשמעים לעיתים כסוג של קסם, פתרון לכמעט כל בעיה שקיימת באנושות: בריחת שתן, לידה טבעית קלה יותר, שליטה בשפיכה מוקדמת אצל גברים, שיפור חיי המין אצל נשים ועוד. אבל איך עושים את זה ועל מה כל המהומה? קודם כל נבהיר ששרירי רצפת האגן אלו השרירים שנמצאים סביב שלפוחית השתן, הפות או הפין ופי הטבעת. איך אפשר למצוא את שרירי רצפת האגן? נסו להפסיק את מתן השתן בפעם הבאה שתהיו שירותים – השרירים שבהם אתם עושים שימוש לפועלה זו מכונים שרירי רצפת האגן.

כדי לחזק את השרירים כדאי לחזור עשר עד חמש עשרה פעמים על פעולת הכיווץ שלהם ברצף. אין צורך לעצור את הנשימה או לכווץ את הבטן, את הישבן או את שרירי הירכים כשעושים זאת. למרות שלעיתים באופן טבעי הגוף ירצה לתמוך בפעולת השרירים אבל תנו להם לעבוד לבד ולהתחזק. אם עשיתם את התרגול ברמה יומיומית ניתן לאחר שבוע או שבועיים לעלות את כמות הפעמים אך היזהרו מליצור מאמץ יתר והקפידו על מנוחה בין כל סט לסט.

לרוב ממליצים לנשים בהריון או כאלו שמתכננות להיכנס להריון להתחיל לבצע תרגילים אלו שיכולים למנוע בריחת שתן אצל נשים לאחר לידה. בדרך כלל לאחר הלידה השרירים נחלשים ותרגול מקדים שלהם יכול לשמר שליטה באותו האזור בגוף. חיזוק השרירים הללו אצל נשים מביא לרוב גם ליתר רגישות באותו האזור במהלך קיום יחסי מין וכתוצאה מכך להנאה מוגברת ולאורגזמות חזקות יותר. אצל גברים חיזוק שרירים אלו יכול לסייע בהפחתת הסימפטומים של בעיות זיקפה וכן בשליטה מוגברת יותר בשפיכה מה שיכול לסייע לגברים הסובלים משפיכה מוקדמת להרוויח עוד מספר שניות בתהליך אך במחיר של מאמץ גופני.

לנשים הסובלות מבריחת שתן בגיל מאוחר מומלץ להפעיל את שרירי רצפת האגן לפני ובמהלך הרמתם של חפצים כבדים. הרמת חפצים מפעילה לחצים על שרירים אלו וכאשר הם חלשים הדבר יכול להביא לדליפת שתן. הפעלתם באופן מבוקר ומודע בעת ההרמה יכולה לסייע באיפוק הגופני ובשליטה בשלפוחית.