אוסטרליה ישראל ומזג האוויר

אוסטרליה ישראל ומזג האוויר

אוסטרליה

איזה מזג אוויר נעים חשבתי לעצמי, קצת בשונה ממה שמזהיר הרב לייטמן כל הזמן ואז נזכרתי שוב בשריפות באוסטרליה. צד אחד שלי נהנה מהחמימות הרכה אחרי כמה ימי גשם ורוחות, וצד אחר לא יכול להיות רגוע בגלל המצב בעולם. שתי שריפות ענק משתוללות באוסטרליה וכוחות הכיבוי לא מסוגלים להשתלט עליהן ומצפים לגשמים שיגיעו רק בעוד חודשים.  אמנם שריפות ענק הן דבר שבשגרה באקלים האוסטרלי, אך הפעם מימדי השריפות גדולים פי עשרה מהאופייני לתקופה זו שבשנה. החוקרים מצביעים על מספר גורמים, שאחד מהם הוא ההתחממות הכללית של כדור הארץ שהיא תוצאה מתנהלות בני האדם. כן, היום החוקרים תמימי דעים לגבי הנזק העצום שהאנושות מחוללת לכדור הארץ, ממש יוצרת חור בסירה המשותפת שבה אנחנו חיים.

ואנחנו פה בבועה הקטנה שלנו בישראל, שאמנם לא חסרות לנו צרות, אבל לפחות היום יש מזג אוויר נעים והשמש זורחת, ואנחנו פשוט לא מסוגלים להרגיש שהקצה השני של הכדור שאנחנו חיים עליו עולה באש. אפילו בעמוד הראשי של ynet לא מופיעה כתבה בנושא, כנראה שכאשר החדשות מתיישנות, גם כשהן עדיין אקטואליות הן כבר לא מתאימות לעמוד הראשי.

האנושות חיה בבית משותף, כדור הארץ, אבל אנחנו לא מרגישים שהגורל שלנו משותף. ובינתיים אנחנו מייצרים, קונים, זורקים, שורפים, ושוב. וכשחלק מהבית עולה באש, אנחנו עדיין עם האף בקטלוג אופנה או מוצרי חשמל. 

אם הגענו למצב כזה, ברור שאת הטבע שלנו לא נצליח לשנות, העולם ימשיך להישרף ואנחנו נמשיך להיות עסוקים בלמלא את עצמנו במה שעוד אפשר להוציא ממנו. הדבר היחיד שנוכל לעשות הוא לחנך את עצמנו להרגיש את האחר, להתמלא לא מהחומר אלא מהקשר לאחרים, ללמוד להרגיש את האנושות כחלק ממני כמו שלמדתי אצל הרב לייטמן, ואז לא יהיה נוכל להתעלם מאותו חלק שלנו שנמצא לדוגמה עכשיו באוסטרליה שהבית והיבשת שלו עולים באש.